Школа Влајковци

ОШ “Први мај”

Историја основне школе

Основна школа у Влајковцима је почела са радом давне 1921.године. Школска зграда се налазила на месту данашње здравствене амбуланте. У њој се настава изводила да почетка Другог светског рата. По завршетку рата школа наставља рад у згради која је купљена од Новице Симића. Услови у постојећој школи су били тешки за рад, а број ученика се повећавао. Рад у новој згради отпочиње 1960. године и то као осмогодишња школа. Следеће године матичној школи се припајају четвороразредне школе у Брзећу, Радманову, Грашевцима, Горњем Липовцу и Шошићима. Школска зграда је знатно оштећена земљотресом 1980. године тако да није била више за употребу. Исте године отпочиње градња нове зграде. За то време настава се одвија под шатором.

Данас се у такозваној, новој школи настава одвија за ученике од петог до осмог разреда, док се у старој школи, настава изводи у комбинованим одељењима за ученике млађих разреда.

Матична школа у свом саставуима два подручна одељења, у Брзећу и Грашевцима, где се настава држи у по два комбинована одељења за ученике од првог до четвртог разреда.

Унапређивање наставног процеса је непрекидно кроз довођење стручних кадрова и набавку савремених наставних средстава. У оквиру школе ради школска библиотека са великим бројем наслова.

Основну школу Први мај, са подручним одељењима, тренутно похађа 59 ученика од првог до осмог разреда.

Школа је одиграла значајну улогу у целекупном развоју просвете и културе у овом месту. Са овако дугом историјом постојања, може се поносити доприносом нашој култури, науци, привреди.

Из њених ђачких клупа изашли су многи, сада истакнути, професори, доктори, инжењери, правници, привредници, политичари.